6+6 SINIRI| İkinci el arab fiyatları düştü mü daha da düşer mi? İkinci el otomobillerde ÖTV indirimi gerçekleşecek mi?

‘6+6’ sınırlaması fiyatları düşürecek mi?

Otomotiv piyasasında gözler ÖTV indirimine çevrilmişken, geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yaptığı açıklamalar bir anda gündemin ilk sırasına yerleşti.

Bakan Mush, Pandeminin Bashinddan Bu Yana Ikintsi El-Arakta Surerelen Farsatshillin Ikintsi El-Arakta Surelen Myudahaledudena Bulunakaklarine Asiklarken, Bunde Birdur-Tinur-Duinur-Duinur.

Bu noktada Bakan Muş’un geçen hafta katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamaları bir kez daha hatırlamakta fayda var;

“Sıfır ikinci el araç ilanları var. Yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kysitlama getiriyoruz”.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, söz konusu uygulama ile otomobili gerçek anlamda ihtiyacı olanların alacağını da kaydederek, “Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” görüşünü de paylaşmıştı.

İşte bu açıklamalar, ikinci el araç piyasasında etkisini göstermeye başlarken, sektörden de ‘6+6’ olarak anılan uygulamaya dair olumlu mesajlar geldi.

Fakat, Bakan Muş’un açıkladığı uygulamanın sadece ikinci el araç alım-satım işi yapan şirketleri kapsayacak olması, ikinci el araçtaki fırsatçılığın şahıslar üzerindenam ediceű deviceű.

“ARAK ARZI NORMALLESHIRSE SORUN ORTADAN KALKAR”

Habertürk’e özel açıklamalarda bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Ticaret Bakanlığı tarafından getirilecek ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ sınırıyla hedeflenenin, öncelikle ikinci el araçlarda görülen ‘balon’ fiyatların düşürülmesi ve sıfır araçların galeri piyasasına düşmesinin engellenmesi oldugunu soyledi.

Bozkurt, “Bununla birlikte, uygulama sıfır kilometer araç satışlarını çok fazla etkilemeyecektir çünkü halen sıfır araç bulunurluğu, talebin bir miktar altında kalmaya devam etmektedir” dedi.

Uygulamanın ‘fırsatçılığı’ önleme noktasında etkili olabileceğini kaydeden Bozkurt, “Özellikle sıfır kilometre araç için sıraya girip, sırası gelince aracı direkt olarak satmak amacıyla alan kurumlar varsa, bu kısıtlama onları bir miktar engelleyecektir. Gerçek kişiler üzerinde ise sınırlı etkisi olabilir. Yeni araç arzının normal seviyeye gelmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır” diye konuştu.

“OTV’DE MATRA GUNSELLEMESI YAPILMALI, YENI TECHNOLOGYLER TESHVIK EDILMELI”

ODD Yonetim Kurulu Bashkani Ali Haydar Bozkurt son dönemde otomotiv sektöründe tartışılan ÖTV konusunda da net konuştu.

Bozkurt, “Otomobilin bir lüks değil ihtiyaç olduğunu, günümüzde herkesin mobil olmaya gereksinim duyduğunu düşündüğümüzde, bu konuların toplumda en çok konuşulan konulardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla dönem dönem siyasi söylemlerin veya taahhütlerin içine girmeye başlaması, özellikle de yüksek ÖTV söz konusu olan bir ülkede , çok da şaşırtıcı değil” dedi.

Geçtiğimiz ay gündemi meşgul eden ÖTV söylemlerinin, özellikle ikinci el araçlarda bir miktar da olsa durgunluğa ve dolayısıyla da fiyatlarda bir gevşemeye yol açtığını belirten Bozkurt, “Ancak etkisinin uzun soluklu olup olmayacağını takip edeceğiz. Sonuçta yeni araç tarafında halen arz yeterli değil. Dünya genelinde artan COVID-19 vaka sayıları, üretim üzerinde yeniden baskı yapmaya başladı ve otomobilin üretim aşamasındaki döviz bazlı maliyetinde artışlar devam ediyor. Tüm bunlara bakınca, normal şartlar altında arz sorununun yakın zamanda çözülmesi biraz zor gibi görünüyor. Fiyatının devamlı artacağı beklenen ve arz yetersizliği olan her üründe olduğu gibi, maalesef şu anda içinden geçtiğimiz süreçler gündeme geliyor. Umalım ki bir an önce arz sorunu çözülsün, araçların üretim maliyetindeki döviz bazlı artışlar bitsin, döviz kuru TL karşısında artmasın ki yavaş yavaş normal piyasa şartlarına dönebilelim” ifadelerini kullandı.

Ötv’de bir düşüş beklemediğinin de altını çizen Bozkurt, “Ancak Matrah Güncellemesin Artık yapılması ve Ötv uygulamasının yeni teknolojileri de teşvik edecek şekilde yeniden masılere al

“FIRSATCHILIGIN ENUNE GOCHEK BIR ENLEM”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) de, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı ikinci el araç satışındaki kısıtlamaya yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İlk tescilden sonra şirketlerin, 6 ay ve 6 bin kilometer dolmadan araç satışını gerçekleştiremeyeceği yönetmelik taslağı hakkında açıklamalar yapan OYDER Başkanı Dr.

Erciş, “İkinci el araçların ilk tescilinden sonra 6 ay ve 6 bin kilometre satılamaması hükmünün getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı. Biz de OYDER olarak bu yeni yönetmeliğin otomobil piyasasına düzenleme getireceği yönünde destek verdiğimizi ifade etmiştik. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz yeni yönetmeliğin fırsatçılığın da önüne geçmesini ümit ediyoruz” dedi.

Yüksek fiyatlar nedeniyle tüketicilerin yaşadığı sorunlara da değinen Erciş, “Özellikle de son dönemde yetkili satıcılar üzerinde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yeni yönetmeliğin fayda sağlayacak bir önlem olduğunu düşünüyoruz. Piyasada yetkili satıcılardan sıfır araç alıp, hemen ikinci elde fahiş fiyatla satan kurumlar olduğu biliniyor. Gerçek tüketicinin araçlara daha kolay ulaşmasını sağlayabilmek adına böyle bir önlemin, piyasadaki fahiş fiyatlı satışları engelleyeceğini ve fırsatçılığuzın önüne geçeceğünini düorşü

“IKINCHI EL ARAS FIATLARI REGUL OLACHAK”

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, sıfır kilometre araçların alınıp kullanılmadan satılmasına yönelik getirilecek kısıtlamada hem 6 ay hem de 6 bin kilometre sınırı aranacağına dikkat çekerek, uygulamanın şahıslara yönelik değil şirketlere yönelik olduğunu vurguladı.

Yalchin, “Uygulama sayesinde galericiler artık bu tür ilanlar yayınlanamayacak. Fakat, araçlar şartları yerine getirmesi için, bayilerde bekleme yöntemi ile satılacak.

Şahısların bu uygulamadan etkilenmeyecek olması ile sıfır kilometre aracı alıp hemen satmaya çalışan bir kesimin aynı tutumu sürdüreceğini ifade eden Yalçın, “Uygulama şahıs tarafındaki fırsatçılığı önlemez. Bu kesim artık şirketler fırsatçık yapamayacağı için kendilerine daha fazla alan açıp fiyatları daha da yükseltebilir” uyarısında bulundu.

Araç ticaretine getirilecek sınırlamanın ikinci el araç fiyatlarının düşmesine yol açacağını da belirten Yalçın, “Pandemi boyunca sıfır kilometre olan binlerce ikinci el araç ilanı vardı. Bu tür otomobiller sıfır araç fiyatlarından yüzde 30 daha pahalı satılıyordu. Bu iş artık şirketler tarafında son bulacağı için, ikinci El Fiyatlarında Düşüşanır. Son Dönemde Zaten Ikinci el Araç Fiyatlarında Yüzde 6 Kadar Düşüş Vardı. Söz konusu uygulama ile bu oran yüzde 10’lara çıkar.

Leave a Comment